Впевнену поведінку можна охарактеризувати як "золоту середину" на відрізку, крайні точки якого іменуються "агресивна поведінка" і "невпевнена поведінка". Агресія і невпевненість, маючи у своїй основі тривожність, не є продуктивними способами самореалізації , а навпаки, невротизують людину і її оточення.

Впевнена поведінка дозволяє людині без зайвого занепокоєння відстоювати свої інтереси, вільно висловлювати свої почуття і не обмежувати при цьому права інших. Можливість діяти впевнено сприяє зростанню почуття самоповаги.

Чинники, що перешкоджають формуванню впевненості.

1. Особливості виховного підходу, такі, наприклад, як надмірна опіка або навпаки вимогливість і строгість до дитини, сприяють формуванню невпевненості і нерішучості, надмірної боязкості, лякливості, невміння відстоювати свої інтереси, несамостійності, пасивності і безпорадності.

2. Особливості особистості самих батьків. Дитина росте, наслідуючи своїх батьків. Маючи перед очима приклад сором'язливого, нетовариські або агресивного дорослого, діти демонструють аналогічну поведінку .

3 . Індивідуальні особливості дитини, такі як: підвищена тривожність і схильність до страхів, замкненість, викликана труднощами встановлення контактів, надмірна чутливість до критики і невдач та інше.

Якщо ви хочете, щоб ваша дитина росла впевненою людиною, почніть з себе. Практично кожен може привчити себе послідовно розвивати навички впевненої поведінки і разом з ними - почуття власної гідності. При цьому людина набуває досвіду у вирішенні конфліктів, не дозволяючи накопичуватися гніву, подразненню, почуттю провини . У міру зростання впевненості поліпшується самопочуття, відступають психосоматичні симптоми (головний біль, розлад шлунку, задуха і т.д.), відпускає відчуття тривоги , краще стає настрій.

Ви досягли мети у формуванні впевненої поведінки, якщо Ви говорите без заминки, природнім для себе тоном і досить голосно, охоче обговорюєте запропоновану тему, відкрито даєте знати про свої почуття (гнів, любов, співчуття...) і висловлюєте свою думку(згоду або незгоду), вважаєте себе рівним іншим і не завдаєте болю ні собі ні іншим.

Допоможіть своїй дитині знайти упевненість в собі і засвоїти навички впевненої поведінки .

• Намагайтеся наповнити повсякденне спілкування довірливістю: говоріть дитині про свої почуття і спонукайте його робити те саме. Будьте уважним слухачем. Любіть дитину і демонструйте цю любов. Нехай дитина щодня знає, що Ви цінуєте його тому, що він є, і таким , який він є.

• Підвищуйте самоповагу дитини. Цікавтеся його думкою з приводу того, що відбувається , висловлюйте і демонструйте повагу до права мати свою точку зору.

• Зміцнюйте впевненість дитини в своїх силах. Заохочуйте прояви самостійності, показуйте, що Ви цінуєте зусилля, а не тільки результат. Допоможіть дитині досягти майстерності в якій-небудь справі, яка їй особливо подобається.

Подавайте дитині приклад конструктивних критичних висловлювань: постарайтеся перетворити звичну критику з безплідного обговорення помилок в конструктивні повідомлення, що відображають ваші почуття до його потреб : "коли ти робиш..., я відчуваю..., і я хотів би, щоб ти...».

• Якщо Вам важко бути зразком впевненої поведінки, опановуйте цю науку разом з дитиною: спостерігайте за поведінку соціально впевнених людей , звертайте увагу на "мову" їх тіла і їх слова .

• Проконсультуйтеся з психологом, психотерапевтом, якщо Вашу дитину бентежать страхи або тривога, важко дається спілкування, і він страждає від цього.

• Навчіть дитину навичкам персональної безпеки: поясніть і переконайтеся, що дитина засвоїла, як вести себе в проблемних ситуаціях ( що робити, якщо він загубився, як відповідати на дзвінки і звернення незнайомців, просити про допомогу оточуючих і т.д.).

• Будьте дитині другом: нехай дитина відчуває, що якщо він поділиться з Вами своїми труднощами, побоюваннями, то не буде осміяний, відкинутий, покинутий на одинці, покараний, а разом Ви зможете впоратися з будь-якою проблемою.

11.12.2017